Od początku roku szkolnego 2021/2022 uczniowie drugich i trzecich klas szkół ponadpodstawowych technicznych w trzech miastach w Polsce: Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie, Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku oraz Zespołu Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie jako pierwsi uczestniczą w pilotażowym programie edukacyjnym.
Szkolny program Ocean Winds o nazwie „Kariera z Wiatrem” ma za zadanie poszerzyć horyzonty uczniów o wiedzę z nowego sektora polskiej gospodarki, który będzie się rozwijał z ich udziałem.
Uczniowie kształcący się na profilach: technik energetyk, technik odnawialnych źródeł energii oraz technik elektryk w pierwszym semestrze roku szkolnego zostali zapoznani ze strategicznymi aspektami rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce na przykładach realizowanych przez Ocean Winds inwestycji na świecie. Model transferu wiedzy w programie zakłada spotkania stacjonarne w szkołach w formie angażujących wykładów oraz regularną współpracę online. Podczas dotychczasowych warsztatów uczniowie dowiedzieli się m.in.:
- planach dotyczących polskiej transformacji energetycznej
- potencjał rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce
- oraz procesy i technologie towarzyszące budowie morskiej farmy wiatrowej.
Na drugi semestr zaplanowano seminaria na temat praktycznych zasad funkcjonowania komponentów wchodzących w skład morskiej elektrowni wiatrowej. Uczniowie dzięki udziałowi w programie mają również szanse poznania wachlarza możliwości kontynuacji swojej kariery edukacyjnej na uczelniach wyższych, które już dziś kształcą kompetencję dla morskiej energetyki wiatrowej. W tym celu planowane jest zainicjowanie współpracy z uczelniami wyższymi o specjalizacjach technicznych co pozowali na opracowanie kompleksowego programu kształcenia świadomości uczniów szkół ponadpodstawowych na temat perspektywy zdobycia ciekawej pracy w sektorze offshore wind.