Czcionka:
A A A
Kontrast:
A A A A
Idź do oceanwinds.com

Ostateczna decyzja w sprawie francuskiego projektu EFGL

Ocean Winds podejmuje ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie francuskiego projektu EFGL. Ten kamień milowy oznacza zakończenie fazy rozwoju i rozpoczęcie budowy tego kluczowego projektu pilotażowego w zakresie morskiej energii wiatrowej na Morzu Śródziemnym.

Ocean Winds, międzynarodowa spółka zajmująca się morską energią wiatrową, utworzona przez EDP Renewables (EDPR) i ENGIE (50:50) oraz „Banque des territoires”, jako udziałowcy projektu Eoliennes flottantes du golfe du Lion (EFGL), podjęli właśnie ostateczną decyzję inwestycyjną, zobowiązując się do budowy. Ten ważny krok pozwoli na podpisanie umów z głównymi partnerami przemysłowymi i finansowymi oraz na rozpoczęcie właściwej fazy realizacji projektu.

Projekt EFGL, realizowany w porozumieniu z lokalnymi interesariuszami i z poszanowaniem środowiska naturalnego, już teraz stanowi punkt odniesienia w zakresie badań środowiskowych oraz obserwacji i ochrony różnorodności biologicznej. Charakteryzuje się on innowacyjnymi wyborami technologicznymi i hamuje ambicje Ocean Winds, aby szybko pozyskać pozycję pływającej energii wiatrowej jako konkurencyjnego źródła zintegrowanego z francuską strukturą energetyczną.

„Dzięki zespołom wysokiego szczebla pracującym nad projektem, FID oznacza krok w kierunku budowy projektu pilotażowego, który posłuży jako technologiczny punkt odniesienia dla całego sektora pływającej energetyki wiatrowej”, powiedział Grzegorz Górski, COO Ocean Winds. „Jako trzecia generacja technologii pływaków firmy Principle Power Inc – po WindFloat 1 (2MW), który rozpoczął pracę dziesięć lat temu i WindFloat Atlantic (25MW) sprzed dwóch lat – projekt pływaka EFGL zawiera znaczące ulepszenia i nowe rozwiązania. Dzięki tak długiemu doświadczeniu operacyjnemu jest to obecnie najbardziej zaawansowana technologia pływakowa i jest gotowa do wdrożenia na pełną skalę.” Ponadto, skomentował on: „Ocean Winds z technologią PPI jest obecnie jedyną kontynuacją projektów francuskiego programu pilotażowego zgłoszonych w przetargu Bretagne Sud. Pozostałe nagrodzone technologie zostały albo przerwane, albo nagrodzeni deweloperzy zmienili swoje zakłady.”

Projekt pilotażowy EFGL obejmuje budowę i eksploatację trzech pływających turbin wiatrowych o mocy 10 MW, w odległości ponad 16 km od brzegu w Leucate (Aude) i Le Barcarès (Pyrénées-Orientales). Dzięki przechwytywaniu regularnych i stałych wiatrów morskich, turbiny, najpotężniejsze jakie kiedykolwiek zainstalowano na pływaku, pokryją roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną ponad 50 000 mieszkańców wybrzeża. Uruchomienie farmy planowane jest na koniec 2023 roku, a jej eksploatacja potrwa 20 lat.

Aktualności

Podobne
artykuły

Wszystkie
22 listopada

Wsparcie OW dla Konkursu MEWy

Trendy i Wizje Rozwojowe Morskiej Energetyki Wiatrowej – organizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie oraz…

Czytaj więcej
30 maja

We Władysławowie powstanie baza serwisowa morskiej farmy wiatrowej Ocean Winds

Realizowana przez firmę Ocean Winds, morska farma wiatrowa BC-Wind coraz bliżej pozyskania portu serwisowego na czas…

Czytaj więcej