Czcionka:
A A A
Kontrast:
A A A A
Idź do oceanwinds.com

We Władysławowie powstanie baza serwisowa morskiej farmy wiatrowej Ocean Winds

Realizowana przez firmę Ocean Winds, morska farma wiatrowa BC-Wind coraz bliżej pozyskania portu serwisowego na czas jej eksploatacji. Ocean Winds, firma założona jako joint venture 50-50 przez światowych liderów branży energetycznej – EDPR i ENGIE, zawarła z zarządcą portu, firmą „Szkuner” Sp. z o.o. wstępną umowę dzierżawy gruntu i nabrzeża w porcie we Władysławowie. Wybór Władysławowa na lokalizację bazy serwisowej odbył się przy pełnym wsparciu Starostwa Powiatowego w Pucku.

Na obszarze 3000 m2 zlokalizowanym przy nabrzeżu wyładunkowym oraz molo pasażerskim, powstanie baza operacyjno-konserwacyjna dla utrzymania morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. Umowa dotyczy wytyczonych dwóch terenów: magazynowo-logistycznego o powierzchni 3000 m2 oraz nabrzeża długości około 60 m.

Odpowiednia lokalizacja bazy serwisowo-obsługowej jest zasadniczym czynnikiem decydującym o efektywności pracy farmy wiatrowej i stabilności dostaw energii. Umiejscowienie w porcie we Władysławowie spełnia wszystkie nasze oczekiwania między innymi pod względem odległości od morskiej farmy wiatrowej, a tym samym czasu reakcji ekip serwisowych.” – podkreśla Kacper Kostrzewa, Dyrektor Projektu BC-Wind, realizowanego przez Ocean Winds w Polsce.

Port serwisowy we Władysławowie będzie integralną częścią bazy serwisowej dla projektu BC-Wind, obsługującej około 31 turbin wiatrowych zlokalizowanych w odległości około 36 km od portu. Trasa z portu do obszaru farmy wynosi 20 mil morskich i zajmie około 75 minut (przy prędkości około 16 węzłów). Port we Władysławowie będzie zarówno bazą do serwisowania turbin wiatrowych, jak i ważnym obiektem dla projektu nie tylko w fazie operacyjnej, ale także w okresie budowy.

Podpisana wstępna umowa dzierżawy to nowy rozdział dla portu we Władysławowie i naszej spółki. Będziemy jednym z nielicznych portów w Polsce obsługującym farmy wiatrowe na Bałtyku.” – powiedział Witold Wawrzonkoski, Prezes Zarządu spółki Szkuner, zarządcy portu we Władysławowie.

Wybór powiatu Puckiego na budowę bazy serwisowej dla farmy morskiej Ocean Winds, postrzegam nie tylko jako nasz lokalny wkład w budowę niezależności energetycznej Polski, ale również, o ile nie przede wszystkim, możliwości rozwoju powiatu. Wraz z budową bazy serwisowej jak również w trakcie jej eksploatacji powstaną nowe miejsca pracy oraz rozwinie się dynamicznie lokalna infrastruktura” – dodaje Jarosław Białk, Starosta Pucki.

Oczekuje się, że inwestycja we Władysławowie przyniesie zarówno miastu, jak i całemu regionowi możliwości w zakresie lokalnego łańcucha dostaw i możliwości zatrudnienia w silnie rozwijającej się branży morskiej energetyki wokół Bałtyku.

BC-Wind jest morską farmą wiatrową o mocy do 399 MW, zlokalizowaną około 23 kilometrów na północ od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. Ocean Winds planuje rozpoczęcie działalności komercyjnej farmy wiatrowej BC-Wind w 2027 roku.

Aktualności

Podobne
artykuły

Wszystkie
1 marca

Wind Experts – edukacja o energii z wiatru

Do 31 marca 2022 trwa organizowana przez Ocean Winds międzynarodowa kampania edukacyjna Wind Experts, której…

Czytaj więcej
13 grudnia

Ocean Winds otrzymał Certyfikat Great Place to Work po raz pierwszy w Polsce!

Certyfikat Great Place to Work® to jedna z najważniejszych niezależnych akredytacji w zakresie zarządzania i…

Czytaj więcej