Czcionka:
A A A
Kontrast:
A A A A
Idź do oceanwinds.com

Współpraca inwestorów offshore wind z sektorem rybołówstwa morskiego

21 październiku w MERK Centrum Promocji i Edukacji we Władysławowie, Fundacja Instrat przedstawiła raport „Niespokojny Bałtyk. Polskie rybołówstwo a morskie farmy wiatrowe”. Władysławowo stało się miejscem debaty na temat rozwoju morskiej energetyki wiatrowej oraz jej wpływu na sektor rybołówstwa na Bałtyku. Przedstawiciele Ocean Winds uczestniczący w konferencji podkreślali istotne rolę współpracy inwestorów z lokalnymi społecznościami Pomorza.

Wydarzenie zgromadziło nie tylko mieszkańców, ale także przedstawicieli środowiska rybackiego, władz samorządowych, inwestorów oraz ekspertów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. burmistrz Władysławowa, czy przedstawiciele firmy Ocean Winds.
Jednym z kluczowych tematów poruszanych podczas dyskusji była przyszłość sektora rybołówstwa w kontekście rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na obawy środowiska rybackiego, że nowe inwestycje mogą ograniczyć ich dostęp do tradycyjnych łowisk. Podkreślano, że rybołówstwo jest nie tylko źródłem utrzymania, ale także częścią lokalnej kultury i tradycji. W związku z tym, istotne jest, aby władze i inwestorzy podejmowali działania mające na celu minimalizację negatywnego wpływu na ten sektor.
Mimo że polski sektor rybołówstwa maleje w szybkim tempie, wciąż obejmuje około 2,5 tys. osób i blisko 800 jednostek rybackich. Eksperci Fundacji Instrat wskazują, że głównymi problemami tej branży są zmniejszające się zasoby ryb oraz pogarszający się stan ekosystemu Bałtyku. Dokument zwraca uwagę na możliwość współpracy międzysektorowej, którą otwiera rozwój morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
W kontekście zmieniającego się rynku pracy, pojawiła się kwestia przebranżowienia rybaków. Wiele osób z branży rybołówstwa wyraziło chęć zdobycia nowych kwalifikacji, które pozwoliłyby im na pracę w sektorze energetyki wiatrowej. W odpowiedzi na te potrzeby, organizowane są różnorodne programy szkoleniowe, które mają na celu przygotowanie rybaków do pracy w nowy sektorze.
Jednym z kluczowych tematów poruszanych podczas spotkania była współpraca inwestorów z lokalnymi społecznościami. Aleksandra Jampolska, reprezentująca firmę Ocean Winds, podkreśliła, że firmy rozwijające projekty w sektorze energetyki odnawialnej angażują się w dialog z mieszkańcami, aby rozumieć ich obawy i potrzeby. Współpraca ta jest szczególnie istotna w kontekście rybołówstwa, które od lat stanowi podstawę lokalnej gospodarki. Inwestorzy, rozwijający projekty offshore wind na Bałtyku podejmują wiele inicjatyw, angażują się w życie lokalnych społeczności, wspierają projekty społeczne oraz tworzą programy, z których mieszkańcy mogą zmieniać otoczenie, w którym żyją. Tylko w ten sposób można zbudować zaufanie i zapewnić, że rozwój energetyki wiatrowej przyniesie korzyści wszystkim stronom.

Władysławowo, podobnie jak inne miejscowości nadmorskie, stoi przed wieloma wyzwaniami związanymi z rozwojem energetyki wiatrowej na Bałtyku. Także przed szansami, które mogą przynieść nowe inwestycje. Kluczowe jest, aby lokalna społeczność miała możliwość aktywnego uczestnictwa w tym procesie, a także aby władze i inwestorzy podejmowali działania mające na celu wsparcie tradycyjnych sektorów lokalnej gospodarki, takich jak chociażby rybołówstwo. Współpraca i dialog będą kluczowe dla zapewnienia, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej przyniesie korzyści dla wszystkich mieszkańców regionu –podkreśliła Aleksandra Jampolska, z firmy Ocean Winds. Przedstawiciel Ocean Winds zaprezentował też szczegóły dotyczące planowanej inwestycji BC-Wind. Omówione zostały m.in. jej dokładna lokalizacja, planowany harmonogram i zakres prac.

Na zakończenie spotkania zorganizowany został spacer podczas którego uczestnicy mogli zapoznać się z dokładną lokalizacją planowanego portu serwisowego Ocean Winds. To właśnie we Władysławowie powstanie port serwisowy, obsługujący projekt BC-Wind. Ocean Winds w ramach budowy morskiej farmy wiatrowej zamierza zainstalować na Bałtyku do 34 turbin wiatrowych, zlokalizowanych 36 km od portu. Dystans ten, wynoszący 20 mil morskich, będzie pokonywany w około 75 minut przy prędkości 16 węzłów. Władysławowo pełnić będzie rolę głównego punktu serwisowego zarówno w fazie budowy, jak i eksploatacji turbin.
Przy nabrzeżu wyładunkowym i molo pasażerskim powstanie centrum operacyjno-konserwacyjne do utrzymania farmy wiatrowej BC-Wind. Ocean Winds, na terenie Portu Władysławowo, zbuduje infrastrukturę obejmującą budynki biurowe, magazyny oraz place składowe. Port zapewni dostęp do nabrzeża, z którego jednostki pływające Ocean Winds będą prowadzić operacje.

Aktualności

Podobne
artykuły

Wszystkie
3 marca

Ocean Winds i Aker uzyskują drugie pozwolenie na działalność w Korei Płd

Ocean Winds i Aker Offshore Wind uzyskują drugie pozwolenie na działalność dla projektu pływającej morskiej…

Czytaj więcej
15 listopada

Ocean Winds i partnerzy zapraszają na webinarium o innowacjach w morskiej energetyce wiatrowej!

📅 Data: 27 listopada⏰ Godzina: 10:30🌐 Online (Zoom)Wydarzenie dedykowane jest dla firm oraz organizacji działających w…

Czytaj więcej